Jaunimo organizacijos ir pokarantininė Lietuva – hey, mes čia vis dar esam!

Jaunimo organizacijos ir pokarantininė Lietuva – hey, mes čia vis dar esam!

Karantino sąlygos Lietuvoje švelnėja. Po truputį atsidaro šalių sienos, kavinėse laiką galime leisti ne tik prie lauke esančių staliukų, keičiasi kaukių nešiojimo sąlygos. Po dviejų mėnesių po truputį mažiname fizinį atstumą, grįžtame prie savo darbo stalo, kurio lokacija nesutampa su namų adresu.

Kovo pabaigoje paskelbus karantiną, vos per kelias dienas rytiniai rankų paspaudimai virto nuotolinių skambučių užsklandų išbandymais, o ant kiekvieno suplanuoto renginio atsirado didžiulis klaustukas ir googlinimo valandos, kaip fizinius renginius organizuoti nuotoliniu būdu.

Ne išimtis ir jaunimo nevyriausybinės organizacijos, kurios praleido nesuskaičiuojamas valandas, pergalvojant suplanuotus žingsnius. Juk jaunimo organizacijos dažniausiai yra toks, kurios savo veiklą išreiškia per įvairius renginius, burdamos šimtus, tūkstančius žmonių bendram tikslui. Tačiau švelnėjant karantinui – vis dažniau pagalvojame, kas toliau? Tęsti visus planus nuotoliniu būdu, organizuoti renginius, ar stabdyti veiklą, bandant rasti atsakymus ateityje?

Didysis klasikos žanras  – svarbiausia saugumas

Mes juk kiekvienas suprantame, kad vieno atsakymo, kas bus toliau – nėra. Vieni spėlioja dėliodami pozityviausius variantus, kiti – ruošiasi dar blogesniems. Geriausio kelio šiuo metu nėra, tačiau juk visi suprantame – svarbiausia užtikrinti vieni kitų saugumą. Vis dar norime pavalgyti močiutės virtų cepelinų ar pamatyti kaip seneliai švenčia auksines vestuves. Tad planuodami kiekvieną žingsnį privalome atsigręžti ir prioterizuoti ne smagų laiką su draugais, bet vieni kitus. Būti atsakingu ne tik už save, bet ir visus aplinkinius.

Neformalai

Jaunimo organizacijos yra neformalaus ugdymo nešėjai, o būtent tokia veikla skatina asmenines, socialines ir edukacines kompetencijas, ugdo sąmoningą asmenybę, kuri sugeba atsakingai ir kūrybiškai spręsti savo problemas ir aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime. Žinoma, karantino metu prioretizavome ugdymo procesą mokyklose, tačiau negalime pamiršti sporto, meno, kultūros, mokslo ir kitų užsiėmimų, kurie ugdo kiekvieną žmogų ir prisideda prie bendro išsilavinimo. Nepabijokime prisijungti neformalaus ugdymo veiklų net ir karantino metu – daugelis užiėmimų persikėlė į nuotolinę erdvę!

Sergame ne tik pajutę temperatūros simptomus

Suskaudus gerklei ar užklupus pilvo diegliams suskumbame kreiptis į gydytojus, tačiau kai skauda viduje ar sunku susitvarkyti su emocijomis, dažnai užsidarome savo burbule. Pasauliui verčiantis aukštyn kojomis negalime pamiršti ir savęs. Juk mes tik pradėjome mokytis gyventi laisvai. Mums sakė, kad galime keliauti, kur norime, daryti tai, ko užsigeidžia širdis. Mes vis dar galime versti kalnus, tačiau susidūrę su sunkumais ieškokime pagalbos ir sau. Jei jaučiatės vieniši, nerimaujantys, bejėgiai ar išgyvenate bet kuriuos kitus jausmus, apie kuriuos norite pasikalbėti, susisiekite su „Jaunimo Linijos“ (8 800 28888) arba „Vaikų linijos“ (116111) savanoriais nemokamais telefono numeriais.

Mes niekur nedingome

Pilietinė visuomenė karantino metu kūrė ir kuria nuostabius dalykus. Vos tik užsidarėme namuose, startavo „Stiprūs kartu“ platforma, subūrusi daugiau ne 4 tūkst. savanorių. LiJOT, Vilniaus universiteto studentų atstovybė, Lietuvos studentų sąjunga ir Lietuvos moksleivių sąjunga startavo su mentorystės programa „Studentai – moksleiviams, moksleiviai – studentams“, tam, kad kiekvienam nuotolinio mokymosi procesas keltų kuo mažiau sunkumų. Marijampolėje „Jaunimas YRA“ suorganizavo kino seansą po atviru dangumi, o daugiau tokių pavyzdžių, socialinių tinklų kampanijų ar koncertų pro mašinų langus nebesuskaičiuojame. Būtent tai sukūrė pilietinė visuomenė – organizacijos ar pavieniai asmenys, kurie niekada nenustoja dirbti vardan kiekvieno iš mūsų.

Visi po truputį grįžta į įprastą ritmą – o mes niekur nestojame. Ir toliau planuojame veiklas nuotoliniu būdu, atstovaujame jaunimo organizacijų nuomonę ir esam girdimi tarp sprendimų priėmėjų. Nors vis dar spėliojame kaip atrodys pokarantininė Lietuva, tačiau drąsiai galime sakyti, kad nepaprastai džiaugiamės mūsų organizacijomis, kurios kuria vien tam, kad kiekvienas pilietis karantiną galėtų išgyventi kuo lengviau. Tad nepamirškime pasakyti #Ačiū ir kiekvienam jaunam žmogui, kuris atiduoda visą save ir dirba dėl kiekvieno iš mūsų.

Leave a Reply

Your email address will not be published.