LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priėmė sprendimą įtraukti kontraceptinį preparatą į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir skirti jį 15-20 metų merginoms ir moterims, tačiau antradienį ryte paskelbė apie tai, kad stabdo šį sprendimą. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT), didžiausia skėtinė, nevyriausybinė jaunimo organizacija Lietuvoje, reaguodama į susidariusią situaciją, palaiko kontracepcijos prieinamumo didinimą jaunoms merginoms.
Nacionaliniai bei tarptautiniai dokumentai apibrėžia, jog asmens privatus gyvenimas yra neliečiamas (LR Konstitucijos 22 straipsnis), o lytinės reprodukcijos teisė ir sveikata turi būti užtikrinta kiekvienam (Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, Jungtinių Tautų konvencija dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims, Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija). LiJOT, vadovaudamasi LR Konstitucija, palaikydama tarptautinių dokumentų įgyvendinimą Lietuvoje bei atsižvelgdama į LiJOT narių siekį didinti kontracepcijos prieinamumą, palaiko levonorgestrelio kontraceptinio vaisto įtraukimą į kompensuojamų vaistų grupę.
Eurostat duomenimis, 2017 m. Lietuvoje gimė 1 258 naujagimiai merginoms iki 20 m., tai yra apie 4.4% visų gimdymų Lietuvoje, kai, tuo tarpu, ES vidurkis siekia 3,7%. Maždaug 100 vidurinės mokyklos moksleivių kasmet turi nutraukti mokslus dėl neplanuoto nėštumo. Tokie pokyčiai merginos gyvenime dažniausiai reiškia neįgytą išsilavinimą, vėliau – mažesnes pajamas darbo rinkoje, nestabilius santykius su partneriu. Ateityje, dažnai tai lemia didėjantį socialiai remtinų asmenų skaičių.
Didesnis kontraceptinių priemonių prieinamumas turi būti užtikrintas ne tik atsižvelgiant į didelį paauglių nėštumo skaičių, bet ir dėl to, kad paauglių nėštumas yra pavojingas tiek merginos, tiek naujagimio sveikatai. Remiantis Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pranešimu, paauglėms nėščiosioms dažniau nei įprastai yra tikėtina sunkių gimdymo komplikacijų rizika, priešlaikinių komplikacijų rizika, pogimdyvinio, gimdos uždegimo, neišnešiotumo, per mažo svorio, todėl silpnos sveikatos kūdikio gimimo rizika.
Aktyvus moksleivių lytinis gyvenimas bei prastas lytinis švietimas Lietuvos mokyklose patvirtina, kad didesnis kontraceptinių priemonių prieinamumas yra būtina ir neišvengiama priemonė siekiant sumažinti neplanuoto nėštumo skaičių. LSMU doc. dr. Kristinos Jerienės teigimu, reprezentatyvi 10 tūkst. Lietuvos moksleivių apklausa parodė, kad beveik 34 proc. moksleivių turi lytinius santykius mokykloje. Tyrimas taip pat parodė, kad tik 50 proc. specialistų apie kontracepcijos priemones kalba per lytinio švietimo pamokas, o paklausus, apie tinkamų kontracepcijos priemonių naudojimą, tik 3–4 proc. apklaustų specialistų pateikė teisingus atsakymus. Taip pat 2013 m. ir 2015 m. Eurobarometro apklausose Lietuva lytinio švietimo ir kontracepcijos prieinamumo srityje vertinama itin prastai, o 2018 m. ir 2019 m. Europos kontracepcijos atlaso tyrimuose Lietuva atsidūrė tarp prasčiausiai vertinamų valstybių.
Lietuvos akušerių ginekologų draugijos valdybos nario dr. Vytauto Klimo teigimu, tokios šalys kaip Norvegija, Estija, Jungtinė Karalystė, Švedija, Prancūzija, Italija ir t.t. kompensuoja šiuolaikines kontraceptines priemones jaunimui, nes tik tai leidžia užtikrinti efektyviai sumažinti neplanuotų nėštumų skaičių.
Siūloma kompensuojama kontraceptinė priemonė – levonorgestrelis – yra palaikoma nacionalinių ir tarptautinių ekspertų. Tarptautinė akušerių–ginekologų federacija rekomenduoja levonorgestrelio kontracepcijos formą kaip ilgalaikę priemonę, kadangi tai puikus pasirinkimas, kai jaunas žmogus dažnai pamiršta tinkamai vartoti kontraceptines tabletes. JAV Pediatrų Akademija ir JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Amerikos akušerių – ginekologų kongresas rekomenduoja levonorgestrelį kaip pirmo pasirinkimo kontracepcijos formą, kadangi tai efektyvi ir saugi kontracepcijos priemonė. Lietuvoje levonorgestrelio kontracepcijos priemonės naudojimą paauglėms palaiko tokios ekspertinės organizacijos kaip: Lietuvos akušerių ginekologų draugija, Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytojai Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA).
LiJOT pabrėžia, kad asmuo yra laisvas rinktis dėl savo asmeninio gyvenimo, todėl kontraceptinių priemonių prieinamumo didinimas yra dar viena priemonė, suteikianti papildomų pasirinkimų jaunoms merginoms ir užtikrinančių jų lytinės reprodukcijos teisę ir sveikatą. Siekiant visų priemonių veiksmingumo, reikalingas integralus požiūris, stiprinant lytinį švietimą bei edukuojant jaunus žmones bei visuomenę apie kontraceptinių priemonių vartojimą, padarinius bei naudą.