Naujienos
Tarp svarbių tarptautinių organizacijų veidų – jauni lietuviai
LiJOT žinios2018-10-12

Lietuvoje jaunimo organizacijose sėkmingai veikia tūkstančiai jaunų žmonių, tačiau ar mūsų priimti sprendimai, laimėjimai, pasiekimai nukeliauja iki tarptautinio lygmens ir ar iš tikrųjų jauno žmogaus balsas yra girdimas visoje Europoje?

Daugiau nei Lietuva

Lietuvoje aktyviai veikiantys jauni žmonės neapsiriboja tik nacionaliniu lygmeniu, bet ir atstovauja organizacijoms tarptautiniu mastu. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) šiuo metu vienija ne tik 68 nacionalines jaunimo organizacijas ir regionines jaunimo organizacijų tarybas, bet ir administruoja Eurodesk Lietuva tinklo veiklą.

Eurodesk yra Europos jaunimo informacijos tinklas, teikiantis informaciją jauniems žmonėms ir dirbantiems su jaunimu apie mobilumo galimybes ir tai, ką svarbu žinoti išvykstant ar atvykstant į kitą valstybę: finansavimo galimybes, laisvalaikį, sveikatos ar mokesčių sistemas ir pan. Šiuo metu Eurodesk tinklas bendrai veiklai vienija 35 Europos valstybes, kuriose darbuojasi daugiau nei 1 000 jaunimo informavimo profesionalų, į kuriuos per metus kreipiasi 1,5 mln. jaunų žmonių.

Jauniausi visoje Europoje

Vadovauti tarptautiniam tinklui Europoje buvo išrinkta lietuvė, Eurodesk Lietuva programos vadovė Ingrida Jotkaitė. Eurodesk Lietuva komanda šiuo metu yra jauniausia, lyginant su kitomis tinklo valstybėmis, tačiau pasiekia aukščiausius rezultatus bei pagal įvertinimus yra pirmoje vietoje. Eurodesk Prezidentė I. Jotkaitė teigia, kad kolegos dažnu atveju yra du kartus vyresni. „Mano kolegos yra gerokai vyresni nei aš – kuomet sakau gerokai, tai dažnu atveju reiškia bent du kartus. Man amžius nėra kriterijus, kuris nusako žmogaus įgūdžius, elgseną ar jo norus gyvenime, tačiau tarptautinėje Eurodesk aplinkoje puikiai supratau, kad dirbu su žmonėmis, kurie šioje veikloje turi 20-ties metų patirtį, o man pačiai tėra tik 20-keleri. Šiandien man šios pareigos reiškia iššūkį ir įsipareigojimą visoms 35 valstybėms, už kurių slypi žmonės su savais lūkesčiais: darbuotojai – kurie tikisi geresnių darbo sąlygų, jauni žmonės – kurie nori, bet dažnai nežino kaip atrasti tinkamą mobilumo programą ar galimybes“, – sako I. Jotkaitė.

Simboliška, kad jauniausia ir pirmąja Eurodesk Prezidente moterimi I. Jotkaitė tapo per Tarptautinę bendraamžių dieną. „Tikiu, kad tai ne tik keičia mano asmeninę ar Eurodesk tinklo istoriją, tačiau kartu ir Lietuvos: esame jauni, turintys visas galimybes kurti savo istorijas arba kurti pačias galimybes: savanoriaujant, dirbant, puoselėjant jaunų žmonių iniciatyvumą ir pokyčius dėl mūsų pačių“, – teigia I. Jotkaitė.

Dar daugiau lietuvių tarptautinėse organizacijose

2018 m. ypač daug jaunų žmonių prisijungė prie tarptautinių organizacijų struktūrų. Jauniems žmonėms Europoje šiuo metu atstovauja Europos teisininkų studentų asociacijos atsakingoji sekretorė Akvilė Jurkaitytė, Europos liberalaus jaunimo viceprezidentas Edgaras Mascinskas ir valdybos narė Deimantė Rimkutė, moksleivių interesams atstovauja Europos moksleivių sąjungos valdybos narys Edvardas Vabuolas.

E. Mascinskas teigia, kad Lietuvos atstovavimas tarptautiniu lygmeniu atneša Lietuvos jaunimui naujų idėjų, patirties ir globalios perspektyvos. Jo teigimu, Lietuvos jauni žmonės yra gerbiami ir integruoti pilnaverčiai partneriai Europos arenoje, tačiau dažnai pritrūksta noro ir drąsos.

Europos teisininkų studentų asociacijos atsakingoji sekretorė A. Jurkaitytė sako, kad Lietuvoje jaunimas neturi pakankamai supratimo ir žinių, kiek svarbi ir naudinga yra tarptautinė erdvė, tačiau įgyvendinti tarptautinius procesus dažnai pritrūksta ir finansavimo. „Jaunimo organizacijos kartais yra apribotos savo finansų ir pritrūksta palaikymo iš vyriausybinių institucijų, įmonių, kurios nesupranta jaunimo politikos reikšmės ir svarbos tarptautiniu lygmeniu“, – teigia A. Jurkaitytė.

Tarptautiniai sprendimai nėra taip toli, kaip atrodo

Europos liberalaus jaunimo valdybos narė D. Rimkutė teigia, kad kalbant apie regioninio ir nacionalinio atstovavimo svarbą, turėtume nepamiršti ir tarptautinio lygmens bei jo lygiagrečios svarbos. „Kartais susidaro įspūdis, kad Europa mums tuo pat metu ir toli, ir arti“, – sako D. Rimkutė.

Europos moksleivių sąjungos valdybos narys E. Vabuolas taip pat priduria, kad problema yra prasta komunikacija tarp Europos platformų ir jaunų žmonių, kuri sukuria vaizdą, kad tarptautiniai procesai yra toli nuo jaunų žmonių ir neturi didelės reikšmės, tačiau į jaunų žmonių nuomonę bei rekomendacijas visada yra atsižvelgiama.

žinauviską.lt naujienos
Tarptautiniai jaunimo mokymo kursai AnglijojeDalyvauk Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijos konkurseAr vis dar svarbi Lietuvos jaunimo nuomonė?Tarptautiniai jaunimo mainai apie socialines medijas
Partneriai